داوود رشیدی درگذشت

photo_2016-08-26_14-26-32

داوود رشیدی متولد ۲۵ تیر ۱۳۱۲ در تهران، فارغ التحصیل کنسرواترا ژنو در رشته کارگردانی و بازیگری تئاتر و لیسانس حقوق سیاسی از دانشگاه ژنو بود که ۵ شهریور ماه به دلیل ایست قلبی از دنیا رفت، او طی چند سال اخیر از بیماری آلزایمر رنج می‌برد.
رشیدی از سال ۱۳۵۰ با فیلم سینمایی «فرار از تله» وارد عرصه بازیگری سینما گردید داوود رشیدی پس از بازی در چند فیلم نه چندان مهم، دومین نقش چشمگیر سینمایی‌اش را با فیلم کندو اثر زنده یاد فریدون گله در کنار بهروز وثوقی رقم زد. او علاوه بر بازیگری و کارگردانی در سینما، تلویزیون و تئاتر به تهیه کنندگی سینما نیز روی آورد که همگی در چارچوب فیلم‌های فرهنگی است. امتحان، قطعه ناتمام و صبحی دیگر از جمله‌فیلم‌هایی است که رشیدی آن‌ها را تهیه کرده است .
رشیدی در دهه ۶۰ با بازی در فیلم‌های «کمال‌الملک» ساخته زنده‌یاد علی حاتمی، «هیولای درون» ساخته خسرو سینایی، «گل‌های داوودی» به کارگردانی رسول صدرعاملی محبوب مخاطبان و تماشاگران عادی سینمارو شد و در عین حال نظر منتقدان را نیز به خود جلب کرد. در این میان «گل‌های داوودی» پرفروش‌ترین فیلم سال شد و دو تای اولی نیز در جشنواره فیلم فجر مورد توجه بسیار قرار گرفتند
از دیگر آثار شاخص این بازیگر می‌توان به فیلم‌های سینمایی «فرار از تله»، «خروس»، «کندو»، «اعدامی»، «مرز»، «رهایی»، «جایزه»، «هیولای درون»، «کمال الملک»، «شیلات»، «خانه عنکبوت»، «گل‌های داوودی»، «تاتوره»، «بی‌بی چلچله» و سریال های «هزاردستان»، «کوچک جنگلی»، «گرگ‌ها»، «عطر گل یاس»، «امام علی(ع)»، «گل پامچال»، «آوای فاخته»، « تنهاترین سردار»، «ولایت عشق»، «خاطرات یک خبرنگار»، «معصومیت از دست رفته»، «مختارنامه» و «کلاه پهلوی» اشاره کرد.وی همچنین سابقه تهیه چند فیلم سینمایی از جمله «الو الو من جوجو ام»، «قطعه ناتمام»، «امتحان»‌ و «صبحی دیگر» را نیز دارد.

گروه فصلنامه تزرو درگذشت این هنرمند بزرگ را به تمامی هنر دوستان ایران تسلیت عرض مینماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *